Praca to praca, a życie to życie - słyszałam to wiele razy jako usprawiedliwienie, że przecież nie musimy mieć satysfakcji z pracy, tylko trzeba po prostu mieć dobre źródło zarobków, aby móc sobie pozwolić na przyjemności i lepsze życie. Z drugiej strony, praca wpływa na tak wiele aspektów naszego życia, że powinna być przemyślana. Spędzamy w niej większą część dnia, a jej charakter odbija się na wszystkim: naszym zdrowiu, samopoczuciu, finansach, a nawet relacjach z bliskimi. Dlatego warto postawić na coś, co daje stabilność, satysfakcję i elastyczność – a takim wyborem coraz częściej okazuje się branża IT. Kobiety w technologii? Nie tylko zjawisko, ale coraz bardziej widoczna norma. Dlaczego by nie dołączyć do tej rewolucji, bo przecież to nie jest już tylko branża dla mężczyzn. Kobiety również sobie w niej świetnie radzą!
Mama w IT to już standard
Kiedy myślisz o pracy w IT, pewnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to elastyczność. I słusznie! Możliwość pracy zdalnej, dopasowywanie godzin do własnych potrzeb i stabilność zatrudnienia to coś, co tę branżę wyróżnia. Dla mam powracających na rynek pracy IT staje się wręcz wymarzoną przestrzenią i dlatego wiele kobiet się przebranżawia. Jest to również branża mocno rozwijająca się i przyszłościowa, dlatego cieszy się taką popularnością. Również wiele firm technologicznych nie tylko wspiera powrót kobiet na stanowiska techniczne, ale wręcz tworzy inkluzywne programy, które mają je do tego zachęcić. Accenture, Sii, OLX Group czy Allegro to tylko przykłady firm, które wręcz szukają matek, jako stabilnych pracowników. Uważam, że to bardzo pozytywna zmiana w porównaniu z innymi branżami, które często nie dostrzegają naszych potrzeb, jako kobiet. Mamy jednak ważną rolę społeczną, którą mężczyźni póki co nie przejmą, choćby chcieli ;)
Zarobki, czyli (nie)przyjemna rozmowa o pieniądzach
Trzeba powiedzieć to głośno, że praca to także, a nawet przede wszystkim pieniądze, które mogą dać niezależność finansową i poczucie bezpieczeństwa. A tu IT zdecydowanie daje taką możliwość. Mediana wynagrodzeń w Polsce w 2024 roku wynosiła 6507,39 zł brutto, ale jeśli weźmiemy tylko wynagrodzenia zatrudnionych w obszarze Informatyka i technologie cyfrowe była to już wartość 10 368 zł brutto (dane GUS). To nie tylko więcej niż w innych branżach, ale i perspektywa dalszego wzrostu i nieprzeciętnych zarobków.
Masz prawo wymagać takiej stabilności i wynagrodzenia, które pozwolą realizować swoje cele, marzenia, łączyć życie osobiste i rodzinne z godziwym zatrudnieniem.
Więc jeśli myślisz o zmianie pracy albo wejściu w zupełnie nową dziedzinę, programowanie, ale też inne role techniczne mogą być dla Ciebie właśnie tym krokiem, który znacząco poprawi jakość Twojego życia.
Nie musisz być sama – ucz się od innych kobiet!
Wejście w IT może wydawać się trudne, ale nie jesteś w tym sama. Rita Łyczywek z bloga Flynerd.pl tworzy darmowy kurs Pythona (https://www.flynerd.pl/tag/python-kurs), idealny na początek. Istnieje mnóstwo innych inicjatyw, takich jak grupa Nerds Coding Gang czy Fundacja IT Girls, które organizują darmowe webinary, warsztaty i spotkania. Te przestrzenie są pełne pasji do nowych technologii, zrzeszają mnóstwo kobiet, a co najważniejsze – są przyjazne, inkluzywne i stworzone po to, by pomagać kobietom wejść do świata IT. Widzę, jak ważne jest, byśmy miały wsparcie – zarówno techniczne, jak i emocjonalne w swojej drodze do sukcesu. Takie kursy i szkolenia dają nam możliwość pewniejszego startu w nowej branży, jaką może być IT.
Europa stawia na kobiety w technologii
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy to dobry moment (słyszałaś może, że Sztuczna Inteligencja odbierze nam pracę), spójrz na to, co planuje Unia Europejska. Na lata 2025 - 2027 otwiera się nowy rozdział, dzięki Europejskim Hubom Cyfrowym (European Digital Innovation Hubs (EDIH). To organizacje, które mają wspierać rozwój cyfryzacji w mikro i małych przedsiębiorstwach. To ogromny budżet finansowania szkoleń z obszaru IT, cyfryzacji np. strony www czy stworzenia własnej aplikacji, produktu cyfrowego. Co to oznacza w praktyce dla Ciebie? Po raz pierwszy programy dofinansowania obejmą jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Jeśli prowadzisz swoją firmę, możesz otrzymać nawet 100% dofinansowania na szkolenia i rozwój w IT (na tę chwilę do 20 tysięcy złotych na JGD). Możesz nauczyć się nowych technologii bez wydawania ani złotówki z własnej kieszeni – wszystko to dzięki wsparciu z funduszy unijnych.
2025 – rok Twojej zmiany
Jeśli chociaż trochę interesowała cię branża IT, ale brakowało tego bodźca - oto znak. Branża IT czeka na Ciebie z otwartymi ramionami. To przestrzeń, która nie wymaga perfekcji od pierwszego dnia, ale daje nieskończone możliwości rozwoju. Może w tym roku to Ty zdecydujesz się na pierwszy krok? Zapiszesz się na kurs, dołączysz do webinaru, spróbujesz swoich sił w programowaniu robiąc lekcje online albo innym obszarze technologii.
Bądź swoją własną IT girl. Twoja przyszłość jest w Twoich rękach, a możliwości w technologii jest tyle, że znajdzie się miejsce na każdą z nas. ✨
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)