Projekty małych domów – jak zaplanować swoje cztery kąty?

Rosnące ceny mieszkań w największych miastach sprawiają, że jeśli planujemy inwestycję we własne cztery kąty, warto rozważyć wybudowanie własnego domu. Koszt całkowity plasuje się na bardzo podobnym poziomie, a własny dom to prywatna przestrzeń i o wiele większy komfort. Również wynajmując mieszkanie ponosimy spore koszty, a czasami tą kwotą pokryjemy ratę kredytu za nieruchomość. Kupno domu to poważna sprawa i ogromne wyzwanie, ale jak remonty zostaną ukończone, uwierzcie mi że z radością siądziecie na swoim fotelu i odsapnięcie szczęśliwi. Osobiście za nic nie zamieniłabym teraz swojego małego domku z ogrodem na mieszkanie w kawalerce czy w bloku. Patrząc jak moje dzieci bawią się przed domem i możliwość odpoczynku w ogrodzie na bujanej huśtawce, bardzo mnie relaksuje i cieszy. Oczywiście są osoby, które uwielbiają mieszkać w blogu, a na swoim balkonie stworzą piękny klimat. Zawsze mamy wybór. Najważniejsze to stworzyć swoje wymarzone cztery kąty.

projekt-domu

Małe, czyli tanie domy?


Mały dom na obrzeżach to obecnie bardzo zbliżony koszt do zakupu mieszkania w centrum lub zielonej dzielnicy miasta. W dzisiejszych czasach częściej decydujemy się na mniejsze domy o ok. 90-120 m2 z powodów ekonomicznych i grzewczych.  Mały dom, to większa prywatność, przestrzeń i brak uciążliwych sąsiadów tuż za ścianą, a oprócz tego coś, co docenią wszyscy zmotoryzowani – własne miejsce parkingowe (a nawet garaż!). Ja najbardziej doceniam ogród, bo mam gdzie postawić latem mały basen i trampolinę dla dzieci, a nawet mini plac zabaw czy piaskownicę. Kto powie, że przecież od tego jest plac zabaw na osiedlu. Niestety w dzisiejszych czasach coraz mniej dzieci odwiedza takie miejsca. Na co dzień wolę ich mieć na oku przed domem i wszystko mam pod ręką, a nawet wypije sobie kawę na dworze. To również ułatwienie, bo mam gdzie trzymać rowerek, duże piłki i inne gadżety, a oni w każdej chwili mogą z nich skorzystać. 

Mamy duży dostęp do gotowych projektów domów o różnorodnym wzornictwie, funkcjonalności i zagospodarowaniu przestrzeni, co sprawia, że stosunkowo łatwo znaleźć coś dla siebie. Kiedy zależy nam na oszczędności, gotowy projekt to znacznie mniejsza inwestycja, niż zlecenie architektowi pracy od podstaw. Warto zdecydować się na taki gotowiec, bo jeśli nie znajdziemy tego idealnego, to zawsze możemy nanieść na niego jakieś małe poprawki i zatwierdzić u architekta. Zdecydowanie wyjdzie taniej. W dodatku niższe koszty eksploatacyjne, to dodatkowa zachęta. Nowoczesne sposoby ogrzewania, systemy inteligentnych domów i innowacyjne materiały budulcowe stanowią niezawodny przepis na niskie opłaty.

małe-domy-do-120m2

Jak architekci projektują ładne domy?


Wspomniałam, że gotowe projekty są znacznie tańsze, niż tworzone na specjalne zamówienie. Nie oznacza to jednak, że w poszukiwaniu oszczędności skazani jesteśmy na ograniczony i powtarzalny wybór, który w dodatku będzie wymagał od nas dodatkowych opłat związanych z zaplanowaniem instalacji. Wręcz przeciwnie, wystarczy tylko kilka kliknięć, by trafić na bardzo bogate oferty biur projektowych, w których proponowane domy zachwycają różnorodną stylistyką i zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi – budynki parterowe, piętrowe, jedno- i wielorodzinne, z poddaszem, dachem dwuspadowym, podpiwniczeniem lub bez – wybór jest naprawdę bardzo szeroki! Tutaj znajdziesz inspirujące projekty - domy ładne i tanie w budowie W dodatku, jeśli postawimy na solidnego zleceniobiorcę, mamy prawo oczekiwać, że projekt będzie obejmował nie tylko projekt architektoniczny, ale także wewnętrznej aplikacji sanitarnej (wodno–kanalizacyjne, c.o. oraz gazową) i instalacji elektrycznej.

Gdzie znajdziemy gotowe projekty małych domów?


Zarówno oferta samych projektów, jak i wykonawców jest bardzo rozbudowana i można do niej dotrzeć za pośrednictwem wielu kanałów. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie targów branżowych i przyjeżdża na nie sporo ludzi. Można tam porozmawiać z projektantami i deweloperami oraz natrafić na okazyjną możliwość kupna. Osobiste odwiedziny pracowni projektowej są również rozsądnym pomysłem. Jednakże takie rozwiązania są bardzo czasochłonne, poza tym wymagają od nas mozolnego porównywania ofert, preferowanego przez wykonawcę stylu, a sam czas realizacji, u szczególnie popularnych projektantów może być dość długi. Osobiście lubię oszczędzać czas i staram się większość spraw załatwić przez internet. Również tutaj znajdziemy katalogi internetowe, które skupiają tysiące projektów i wyposażone są w praktyczne narzędzia ułatwiające wyszukiwanie. Taki katalog znajdziesz np. tutaj - projekt małego domu. Dodatkową zaletą serwisów internetowych jest gwarancja, że wszystkie projekty są ujednolicone pod względem oferowanej zawartości.


Projekty małych domów – ile kosztują?


Ostateczna wycena projektu małego domu związana jest z wykonawcą. Oczywiste jest, że jest ona zupełnie inna, kiedy decydujemy się na zakup wybudowanego przez dewelopera budynku, a inna, gdy chcemy skorzystać z usług renomowanego architekta. Specjalne oferty, zniżki targowe, wyprzedaże, promocje – jedno jest pewne, warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania. Oczywiście, największe szanse na atrakcyjną cenę są tam, gdzie wybór jest największy – na portalach internetowych. Na cenę składa się wiele zmiennych. Przede wszystkim pod uwagę przy wycenie projektu domu bierze się rozmiar działki i powierzchnię – są to czynniki, które wpływają na czasochłonność procesu projektowego. Ważny jest także typ ogrzewania, który przekłada się na inny rodzaj stosowanych materiałów. Oprócz tego, ze względów obliczeń wytrzymałościowych, istotnym jest, czy projekt ma obejmować podpiwniczenie, a także, czy chcemy mieć kryty garaż. Nie bez znaczenia jest oczywiście również typ zadaszenia – jak np. uwzględnienie możliwości aranżacji poddasza do celów mieszkaniowych. W związku z tym ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sam projekt podstawowego, małego domu do 120 m2, w katalogu który podlinkowałam Wam w poprzednim akapicie, to koszt od 2 do 4 tysięcy złotych. Jednak to dopiero początek wydatków :)


22 komentarze:

  1. Ja kiedyś bardzo interesowałam się architekturą. Miałam taką specjalną książkę, gdzie były projekty domów. Super pomysł na artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Patrząc na takie domy aż chciało by sie od razu kupić taki i wprowadzić: )

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdybym mogła już dziś zleciłabym projekt mojego wymarzonego domu i czekała aż się wybuduje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie osobiście bardzo podobają się takie małe domki! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mamy już mieszkanie i zmiany się póki co nie szykują:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Podobają mi się nowoczesne domy i ich urządzenie oraz funkcjonalność

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzy mi się taki nieduży, ładnie urządzony domek :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Już nie moge doczekać się kiedy to ja będę stawiać swój dom :D
    rilseee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  9. niestety nie ma tanich domów, to ogromny wydatek i ciągnie sie latami

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam nadzieję że kiedyś ten wpis będzie mi potrzebny , marzę o swoim domku.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja mając na koncie doświadczenia projektowania mieszkania z pewnością oddam się w ręce profesjonalistów przy budowie domu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Mój dom projektował nam architekt i jestem z tego projektu bardzo zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zawsze z podziwem spoglądam na projektu domów! :)
    Stworzenie czegoś idealnego, wymarzonego jest niezwykle ekscytujące.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  14. Anonimowy3/02/2019

    Zgodzę się, że koszt wybudowania domu jest porównywalny z zakupem mieszkania. Lecz jeśli ma się swoją działkę. W mieście za działkę trzeba zapłacić dużo więcej niż za wybudowanie domku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda cena działki w dużym mieście to ogromny koszt. Jednak kilka kilometrów od dużego miasta można znaleźć ciekawe oferty działek, w dużo niższych cenach.

      Usuń
  15. Z mężem jesteśmy właśnie na etapie planowania jak ten projekt ma wyglądać, a oglądanie gotowców dużo daje :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja bym chciała miec właśnie mały domek :) Jakos nie podobają mi się te ogromne :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Mimo wszytsko czasem taki domek kosztuje o wiele więcej niż fajne mieszkanie w centrum :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo lubię takie małe, zgrabne domki. Sami w takim właśnie mieszkamy i bardzo chwalimy sobie te przytulne przestrzenie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja mam dość bloku i już tylko czekam aż będę mogła zacząć projekt wymarzonego domu.

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger