Sensoryczne ćwiczenia dla dzieci
Każda mama patrzy z dumą, jak jej dziecko zdobywa nowe umiejętności, pokonuje kolejne etapy rozwojowe i potrafi robić różne czynności, które w przyszłości mu się przydadzą. Wbrew pozorom jest to bardzo trudna praca, która przyda rodzicom. Wciąż muszą ćwiczyć różne rzeczy, aby ich pociecha mogła później mogła sobie poradzić w życiu. Dużo problemów sprawia dzieciom zintegrowanie zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Zaniedbanie tego w odpowiednim etapie rozwoju, może spowodować, że, jako dorośli nie będą sobie wciąż z tym radzić i stworzy to im masę problemów. Ćwiczenia sensoryczne wspomagają prawidłowy rozwój dziecka i warto już od najmłodszych lat wprowadzać jego elementy podczas zabawy. Dziś pokażę Wam rewelacyjne ścieżki sensoryczne od SensoWood, które moi chłopcy pokochali i sami sobie tworzą z nimi przeróżne zabawy w domu.
Co to jest integracja sensoryczna?
Za pomocą zmysłów na drodze integracji sensorycznej poznajemy świat i uczymy się w nim żyć. W każdej chwili docierają do mózgu przeróżne bodźce. Niektóre dzieci nie radzą sobie z ich interpretacją i odbiorem, gdyż po prostu dla nich za dużo się dzieje w jednym momencie. Wtedy dzieci mają problem z wykonywaniem wielu czynności i stanowi to dla niego duże wyzwanie. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nie wynika on z jakiś uszkodzeń narządów zmysłu, tylko z swoistym problemem układu nerwowego. To zbiór pewnych nieprawidłowości w rozwoju zmysłowo-ruchowym. U każdego dziecka może to wyglądać inaczej, jednak jest to problem, który rozwiązuje się różnego rodzaju ćwiczeniami z terapeutą i w domu.
Dla kogo ćwiczenia sensoryczne?
Moim zdaniem nie zaszkodzi żadnemu dziecku, więc takie ćwiczenia na stymulowanie bodźców zmysłowych, pomogą jemu lepiej je odbierać. Możemy stosować je w domu poprzez zabawę. Proces powstawania integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym. Jednak najintensywniej przebiega w pierwszych 3 latach życia dziecka i trwa do ok. 7 roku życia. Wszystkie dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mają problemy emocjonalne, słabe relacje społeczne, trudności z nauką, opóźniony rozwój mowy, czy trudności z koncentracją. Gdy zaobserwujemy jakieś nieprawidłowości układu nerwowego, warto udać się do specjalisty i również w domu próbować przeróżne ciekawe ćwiczenia. Zaburzenia integracji sensorycznej nie mijają samoczynnie.
Ścieżki sensoryczne
Zabawy sensoryczne polegają na polepszeniu integracji między zmysłami w obrębie układu nerwowego. Dzisiaj skupię się na ścieżkach sensorycznych, które moim synowie, tak bardzo polubili, że nie ma dnia, aby ich sobie nie rozłożyli. W związku z tym, że mam płytki na podłodze, rozkładam im najpierw matę do ćwiczeń, a oni sobie na niej układają te drewniane elementy. Ścieżki sensoryczne to nic innego, jak drewniane elementy, które na powierzchni mają przyczepione przeróżne struktury np. kamienie, sztuczna trawa, cekiny, metalowe nakrętki itp. W sklepie SensoWood jest tego na prawdę sporo do wyboru. Można kupić proponowane zestawy, albo samemu wybrać każdy z elementów do ćwiczeń dla dziecka. Są one bardzo porządnie wykonane. Mamy już je kilka tygodniu i przy codziennym użytkowaniu, nic się nie oderwało, nie odczepiło, więc są to przedmioty wysokiej jakości, bezpieczne dla dziecka.
Jak układać takie ścieżki sensoryczne i jak na nich ćwiczyć? To bardzo proste i dzieci zrobią za Was tak na prawdę całą robotę. Wystarczy, że raz pokazałam im, co należy zrobić. Sami rozkładali matę do ćwiczeń, a na niej obok siebie elementy drewniane. Można dowolnie je przestawiać. Gdy ścieżka jest już gotowa, chłopcy ściągają skarpetki i chodzą sobie po tych różnych strukturach. Czasami biegają, skaczą na nich, jak żabki, chodzą na czworaka. Nawet misie po niej biegają i jeżdżą z nimi pociągi. Aż się serce cieszy, jak patrzę na ich kreatywność i wspólną zabawę. Zazwyczaj wyrywają sobie zabawki i się kłócą, a tutaj potrafią współpracować. U nas hitem okazała się ścieżka z cekinami, która zmienia kolor, gdy przejedzie się ręką w górę, albo w dół. Wybrałam im jeszcze element Lina, Gumowy Jeżyk i sztuczna trawa. Bardzo się cieszę, że wśród różnych zabawek, jakie znajdziemy na rynku, pojawiają się też takie mądre rzeczy do ćwiczeń z dziećmi w formie zabawy. Gorąco polecam dla każdych rodziców!
Wspaniale się prezentują te zabawki. A na temat ćwiczeń sensorycznych oraz ich dobrego wpływu na rozwój dzieci coraz częściej ostatnio czytam gdzie nie spojrzę.
OdpowiedzUsuńAle super, pomyslowo :D
OdpowiedzUsuńrilseee.blogspot.com
Świetny pomysł na zabawę, a wykonanie nie jest bardzo skomplikowane. To zdecydowanie kolejny plus.
OdpowiedzUsuńSensoryka to coś wspaniałego dla maluchów :)
OdpowiedzUsuńPiękne i do tego niezwykle rozwijające!
OdpowiedzUsuńNiewątpliwie ćwiczenia sensoryczne wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Doskonale rozwijają, jak i stanowią bazę do doskonałej zabawy.
OdpowiedzUsuńMam wnuki,uwielbiam zabawki sensoryczne, wspaniale wpływają na rozwój dzieci. Ścieżka, którą przedstawiasz jest świetna i stwarza inną prostą atrakcyjną zabawę.
OdpowiedzUsuńTe zabawki wyglądają na prawdę na ciekawe i warte uwagi, muszę przyznać szczerze, że jeszcze nigdy o takich nie słyszałam :)
OdpowiedzUsuńTakże uważam, że nie zaszkodzą, a tylko zaprocentują na przyszłość. Np. w szkole podczas nauki pisania.
OdpowiedzUsuńMyślę, że taka zabawa jest świetna dla rozwoju dziecka :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com
Słyszałam już kiedyś o ćwiczeniach sensorycznych i o tym, jak ważne są dla rozwoju dziecka. Sama pamiętam chodzenie z zamkniętymi oczami po różnych powierzchniach, a potem zgadywanie - czy to piasek czy kamienie? :))
OdpowiedzUsuńSłyszałam już o takich ćwiczeniach sensorycznych dla najmłodszych :) super sprawa! ta ścieżka jest bardzo pomocna przy rozwoju.
OdpowiedzUsuńSłyszałam o takich ćwiczeniach, ale, że sama nie mam dzieci nie zagłębiałam się w ten temat. Twój post okazał się dla mnie bardzo ciekawy.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
Słyszałam o takich ćwiczeniach, nawet trochę zgłębiałam wiedzę na temat sensoryki. Takie ścieżki to świetny pomysł na zabawę dla dzieciaczków. :)
OdpowiedzUsuńścieżki sensoryczne są super! bardzo mnie zainspirowałaś! już wiem, co dzisiaj będziemy robić :-)
OdpowiedzUsuńCudowne zabawki - szkoda, że tak mało rodziców przykłada wagę do rozwoju sensoryki dzieci, dają im na kilka godzin tablet czy telefon. Na co dzień zmagam się z "efektami" takich zaniedbań u dzieci szkolnych - ciężko jest nadrobić takie braki...
OdpowiedzUsuńMamy bardzo podobne z tej samej firmy. To co je cechuje to wysoka jakość wykonania, dzieci bardzo lubią zabawę z tą ścieżką a dodatkowo może to wpłynąć na rozwój naszych dzieci
OdpowiedzUsuń